Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest poniedziałek 27 września 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2020-12-08 Raport Rowerem po Toruniu – problemy, potrzeby, oczekiwania

W dniu 7 grudnia 2020 r. mija 14 lat od zarejestrowania Stowarzyszenia Rowerowy Toruń. Dzień po naszych urodzinach do Prezydenta oraz Radnych Miasta Torunia przekazaliśmy raport Rowerem po Toruniu – problemy, potrzeby, oczekiwania. Zachęcamy do jego lektury. Raport powstał także przy Waszym udziale, gdyż zawiera opinie od uczestniczek i uczestników Rowerowych Spotkań Plenerowych, które miały miejsce w Toruniu w miesiącach lipiec-październik 2020 oraz na podstawie danych uzyskanych z ankiety udostępnionej w Internecie w listopadzie bieżącego roku.

Jako stowarzyszenie od wielu już lat zajmujemy się szeroko pojętą tematyką związaną z promowaniem roweru jako codziennego środka transportu. Staramy się wpływać na kształt infrastruktury rowerowej w mieście i regionie oraz pokazywać korzyści jakie niesie jazda rowerem. Staramy się sukcesywnie rozszerzać naszą wiedzę na temat odpowiednich rozwiązań infrastrukturalnych dla rowerzystów i obserwować trendy z kraju i ze świata.

Gdy zaczynaliśmy naszą działalność w Toruniu i regionie praktycznie nie było odpowiedniej jakości tras rowerowych. Od tamtego czasu wiele się zmieniło, część z Was może nie pamiętać, że kiedyś standardową nawierzchnią dla "drogi rowerowej" była krzywo położona kostka betonowa, a przejazdy rowerowe należały do rzadkości.

Nie zadowalamy się półśrodkami, nie cieszą nas kompromisy w stylu "a jakoś może być", "nawierzchnia jest tylko trochę krzywa", "rowerzysta może poprowadzić rower", "cieszcie się, że krawężnik ma tylko 2 a nie 5 centymetrów". Na budowę infrastruktury rowerowej przeznaczane są publiczne środki, które powinny być wydatkowane w sposób odpowiedni i zgodny z obowiązującymi przepisami prawa.

Uważamy, że Toruń stać na odpowiedniej jakości infrastrukturę rowerową, co więcej Toruń może być jednym z liderów na tym polu wśród polskich miast. Aby tak się stało należy w odpowiedni sposób podchodzić do polityki transportowej Torunia, w której komunikacja rowerowa powinna pełnić ważną rolę.

Mamy nadzieję, że raport zwróci uwagę władz miasta na problemy z jakimi na co dzień borykają się rowerzyści. W ciągu ostatnich kilkunastu lat wiele zrobiono w Toruniu na rzecz poprawy warunków do poruszania się rowerem. Jest jednak jeszcze wiele do zrobienia. Nie możemy osiąść na laurach. Jest na to zdecydowanie za wcześnie.

Oto LINK>> do Raportu oraz LINK>> do pisma przewodniego.

 

Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020wyedytowano: 2020-12-08 18:19
aktywne od dnia: 2020-12-08 17:54
drukuj  
Komentarze użytkowników (3)
julo, 2020-12-09 09:05:44
O stosunku do komunikacji rowerowej w mieście najlepiej świadczy organizacja budowy między mostem a Pl. Niepodległości. Podczas budowy ruch samochodów odbywa się bez większych przeszkód, ruch rowerowy został niemal całkowicie wyeliminowany. Najnowsze "osiągnięcie" to niedokończone asfaltowanie dróg rowerowych - został przejazd na Pl. Rapackiego i pas zjazdowy w Wały Sikorskiego. Nadal stoi zapora w rejonie Pl. NOT i zamknięta ddr wzdłuż Czerwonej Drogi. Słabo to wygląda i tyle. Ddr na Starym Toruniu (do Przysieka) nadal jest zasypana liśćmi i zachwaszczona, mimo monitu do MZD. Sprzątanie chodników i ddr-ów też liche. Słowem, rzeczywistość skrzeczy.
julo, 2020-12-09 09:11:30
ps. Pamięta ktoś pierwszy RAPORT z lutego 2007? Szkoda, że link nie dział, można byłoby porównać z dzisiejszym RAPORTEM.
mirek, 2020-12-21 23:44:07
Coś między mostem a Pl.Niepodległości jest, więc koniec tematu, aczkolwiek jeszcze zakazy. Jakoś przejechać można.
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook