Witamy na stronie stowarzyszenia | Dzisiaj jest niedziela 17 października 2021
Logowanie     Rejestracja     Home     Mapa serwisu     Kontakt     pl en de
Stowarzyszenie Rowerowy Toruń

Aktualności

2021-02-20 Podsumowanie działalności Stowarzyszenia Rowerowy Toruń w 2020 roku

Nadszedł czas na podsumowanie działalności Stowarzyszenia Rowerowy Toruń w 2020 roku. Tak jak w latach ubiegłych staraliśmy się promować komunikację rowerową wśród mieszkańców Torunia i zachęcać do częstszego wyboru roweru podczas codziennych podróży po mieście. Jednak rok 2020 ze względu na pandemię był nieco inny od poprzednich i nie wszystkie działania mogliśmy zrealizować tak jak to sobie zaplanowaliśmy. Przełożyło się to zwłaszcza na ilość Rowerowych Mas Krytycznych. Mimo utrudnień udało nam się zrealizować dwa rowerowe projekty oraz przeprowadzić trochę prorowerowych akcji. Nasze działania skupiały się również na monitorowaniu spraw związanych z budową nowej infrastruktury rowerowej w Toruniu i regionie. O wszystkich podejmowanych przez nasze stowarzyszenie działaniach informowaliśmy Was poprzez stronę internetową i profil na Facebooku.

W 2020 roku, ze względu na wprowadzone obostrzenia, udało nam się zorganizować tylko trzy Rowerowe Masy Krytyczne. Była to Orkiestrowa Rowerowa Masa Krytyczna, Wakacyjna Rowerowa Masa Krytyczna i Rowerowa Masa Krytyczna z okazji Dnia bez samochodu. Przejazdy jak zawsze propagowały jazdę rowerem wśród mieszkańców Torunia oraz miały na celu zwrócenie uwagi władz miasta na to, że komunikacja rowerowa to ważna część transportu miejskiego, a mądre inwestowanie w rozwój udogodnień dla rowerzystów może przynieść wiele korzyści.

Dziękujemy Wam za udział w przejazdach! Mamy nadzieję, że w 2021 roku uda nam się zorganizować więcej Rowerowych Mas Krytycznych, a Wy licznie weźmiecie w nich udział. Jednak ze względu na dalej obowiązujące obostrzenia dotyczące zgromadzeń, nie możemy podać daty najbliższego przejazdu. Zaglądajcie na naszą stronę i profil Facebook, jak tylko będzie to możliwe wyruszymy na wspólny przejazd ulicami Torunia aby dalej promować komunikację rowerową i zachęcać mieszkańców do jak najczęstszego wyboru roweru podczas podróży po mieście!

Od początku naszej działalności staramy się wpływać na kształt nowo powstającej infrastruktury rowerowej w Toruniu i regionie. Nie inaczej było w 2020 roku. Pisaliśmy uwagi do konsultowanych dokumentów i projektów drogowych. Niestety nasze uwagi nie zawsze są uwzględniane, co później niekorzystnie odbija się na warunkach do przemieszczania się rowerem. Doskonale było to widać na przykładzie prac trwających w ramach przebudowy układu torowo-drogowego w ul. Wały gen. Sikorskiego i al. Jana Pawła II oraz rozbudowy mostu drogowego im. J. Piłsudskiego. Mimo naszych interwencji potrzeby rowerzystów na czas przebudowy nie zostały w żaden sposób uwzględnione. Z treścią wszystkich wystosowanych pism możecie zapoznać się w dziale korespondencja>>.

Pamiętajcie też o tym, że im więcej osób będzie reagować na nieprawidłowości, zgłaszać uwagi i pisać pisma tym większa szansa, że mniej spraw związanych z komunikacją rowerową zostanie zepsutych. Zachęcamy Was do aktywności i interweniowania u właściwych organów i służb miejskich w przypadku gdy widzicie, że nowe inwestycje lub zmiany w organizacji ruchu pogarszają warunki do ruchu rowerowego.

W 2020 roku udało nam się zrealizować projekt „Aktywni toruńscy rowerzyści” finansowany ze środków NiW FIO 2014-2020. W jego ramach zorganizowaliśmy szereg pro rowerowych akcji. Były to m.in. przejazdy rowerowe, spotkania i wycieczki rowerowe, akcje związane z bezpieczeństwem ruchu drogowego oraz akcje propagujące komunikację rowerową. Podczas rowerowych spotkań rozmawialiśmy na tematy związane z infrastrukturą rowerową, problemami rowerzystów z którymi stykają się podczas swoich podróży po mieście, bezpieczeństwem ruchu drogowego, itp. Spotkania były prowadzone w aktywnej formie objazdów i wycieczek rowerowych. Ich podsumowaniem był raport „Rowerem po Toruniu – problemy, potrzeby, oczekiwania” link>>. Raport został wysłany do władz naszego miasta. Będziemy sprawdzać czy uwagi i propozycje w nim zawarte zostały wzięte pod uwagę i czy będą wprowadzane.

W 2020 roku mieliśmy również okazję zrealizować niewielki rowerowy projekt ze słoweńskim Novym mestem („Novo mesto i Toruń - kontynuacja współpracy i wymiany doświadczeń w zakresie komunikacji rowerowej.”), które jest miastem partnerskim Torunia. Na przełomie lipca i sierpnia członkowie naszego stowarzyszenia odbyli kilkudniową wizytę studyjną w Novym meście. Mieliśmy okazję zobaczyć jak wygląda infrastruktura rowerowa i z jakimi problemami borykają się tamtejsi rowerzyści. We wrześniu miała miejsce rewizyta przedstawicieli z Novego mesta w Toruniu. Nasi goście zobaczyli m.in. jak wygląda infrastruktura rowerowa w Toruniu i okolicy. Była to też okazja aby wymienić się doświadczeniami związanymi z propagowaniem komunikacji rowerowej i zastanowi się nad możliwymi do podjęcia wspólnymi działaniami w przyszłości. Relacje z obu spotkań dostępne są tutaj>> oraz tutaj>>.

Pod koniec czerwca ogłosiliśmy konkurs na relację z rowerowych wakacji. Otrzymaliśmy kilka bardzo profesjonalnie przygotowanych relacji m.in. z wyprawy przez Czechy>>Niemcy>> po Obwodzie Kaliningradzkim>> oraz nico bliżej po okolicach Brodnicy>> i po Borach Tucholskich>>. Relacje zostały zamieszczone na naszej stronie, a ich autorom raz jeszcze dziękujemy za ich przygotowanie. Mamy nadzieję, że relacje będą dla wielu z Was inspiracją do zaplanowania własnych, rowerowych wakacji!

Na początku listopada przeprowadziliśmy akcję „Rowerzysto bądź widoczny!”. Przypominaliśmy zapominalskim rowerzystom o obowiązku używania rowerowego oświetlenia gdy na zewnątrz jest ciemno. Akcję przeprowadziliśmy w dwóch lokalizacjach, na Placu Daszyńskiego i przy skrzyżowaniu ulic Szosa Chełmińska-Bema. Sprawdziliśmy oświetlenie u 272 rowerzystek i rowerzystów. Wszystkie osoby otrzymały od nas odblaskowe naklejki, opaski oraz broszurki „Bezpieczny i świadomy rowerzysta”, a ci którzy poruszali się bez sprawnego oświetlenia dodatkowo komplet lampek.

Nie zapominajcie o sprawnym oświetleniu roweru. Dzięki temu jesteście lepiej widoczni na drodze i tym samym zwiększacie własne bezpieczeństwo!

Wszystkie informacje o działaniach, które podejmujemy znajdziecie na naszej stronie internetowej oraz profilu Facebook.

Zaglądajcie, czytajcie, wklejajcie zdjęcia – zarówno strona, jak i profil na Facebooku to źródło informacji o tym co ważnego rowerowego dzieje się w Toruniu i nie tylko. Jeśli chcecie podzielić się z innymi jakimiś ważnymi informacjami związanymi z tematyką rowerową, macie pomysł jak zachęcić innych do częstszego korzystania z rowerów, chcecie zorganizować jakieś rowerowe wydarzenie – piszcie i informujcie, te strony są też dla Was!

Przypominamy, że w 2016 roku uzyskaliśmy status organizacji pożytku publicznego co oznacza, że możecie nas wspierać przekazując 1% podatku. Nasz numer KRS: 0000299242. Uzyskane w ten sposób wsparcie przeznaczymy m.in. na działania związane z promowaniem bezpiecznych zasad poruszania się wśród rowerzystów oraz na inne działania promujące komunikację rowerową. Tutaj>> znajdziecie informacje jak przekazać 1% na nasze stowarzyszenie. Z góry dziękujemy za wsparcie!

Jeśli ktoś z Was chciałby dołączyć do naszego stowarzyszenia i pomagać nam organizować pro rowerowe akcje popularyzujące rower jako świetny środek transportu w mieście to zapraszamy. Możecie do nas pisać przez formularz kontaktowy znajdujący się na stronie>> lub bezpośrednio pod adres mejlowy: stow(małpa)rowerowytorun.com.pl.

Dziękujemy firmie AIS.PL>> za to, że wspiera od wielu lat naszą działalność i dzięki temu możemy realizować nasze pro rowerowe akcje. Dziękujemy także innym darczyńcom, którzy wspierają nas fundując nagrody dla uczestników i uczestniczek rowerowych mas krytycznych. Na koniec dziękujemy wszystkim rowerzystkom i rowerzystom, którzy w mniejszym lub większym stopniu wspierają i popierają nasze działania!wyedytowano: 2021-02-20 20:20
aktywne od dnia: 2021-02-20 19:50
drukuj  
Komentarze użytkowników (0)
Brak komentarzy. Bądź pierwszy - dodaj swój komentarz
Dodaj swój komentarz:


:) :| :( :D :o ;) :/ :P :lol: :mad: :rolleyes: :cool:
pozostało znaków:   napisałeś znaków:
kod z obrazka*
Ankieta
Jak oceniasz rok 2020 pod kątem rozwoju infrastruktury rowerowej w Toruniu?
ankieta aktywna od: 2021-02-21 21:46

Sklepy i serwisy rowerowe w Toruniu

Stowarzyszenie ROWEROWY TORUŃ działa na rzecz powstawania odpowiedniej infrastruktury rowerowej.
konto bankowe BGŻ S.A. 71203000451110000002819490 NIP: 9562231407 Regon: 340487237 KRS: 0000299242

Wszystkie Prawa zastrzeżone. Cytowanie i kopiowanie dozwolone za podaniem źródła.
SRT na Facebook